Ara
  • Nero Çiftlik

Süper Tohumlar ve Pan

En son güncellendiği tarih: Tem 1


Günümüzde giderek daha fazla aranan sağlıklı, fonksiyonel gıdalara ideal bir örnek olarak sadece taze meyveler, baharatlar ve tohumlarla ürettiğimiz katkısız, koruyucusuz, şeker ilavesiz "pan"larımızın hem fonksiyonlarını hem de lezzetini daha da geliştirme çabasında olduğumuzu huzurlarınızda bir defa daha beyan ve taahhüt edelim :)


Bu arayışlarımıza bağlı olarak tüm panlarımızda kullanmaya başladığımız; her biri birbirinden değerli; saygımızı, sevgimizi celbeden tohumların kısaca üzerinden geçelim. Hatta bunu biz anlatmayalım, değerli hoca Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'nun 20 Mart 2018 tarihli yazısından kopya çekelim:)


Hoca diyor ki:

Tohum ya da çekirdeklerin hepsi sağlıklı.

Hepsinin içinde yeni bir yaşam ve o yaşamı hayata geçirecek yeterli miktarda protein, yağ, vitamin, mineral, kaliteli karbonhidrat, posa, antioksidan zenginlik var. Zaten bu nedenle neredeyse “seedology” diye bir bilimsel alan devreye girmek üzere. Ama bu “çekirdek” ya da “tohum”lardan bazıları var ki diğerlerinden daha çok avantaj sağlayabiliyor.


O “süper tohumlar” listesinin ilk beşinde ise şunlar var:

1. Chia tohumu

2. Keten tohumu

3. Susam tohumu

4. Kabak çekirdeği

5. Kenevir tohumu


Hah işte, biz de bu muhteşem beşliden ilk üçünü panlarımızda kullanıyoruz. Bunlara bakarsak (ve yine Hoca'dan kopyalayarak):


1. Omega-3 deposu: Chia

Mükemmel bir omega-3 deposu olan chia tohumunun 30 gramında 120-140 kalori, 4-5 gram protein, günlük ihtiyacın yüzde 30’unu karşılayacak kadar magnezyum ve manganez, yüzde 15’ine yetecek kadar tiamin yani B1 vitamini var. Ve 30 gramlık chia porsiyonunun ortalama 5 gram bitkisel omega-3 (ALA) içerdiğini öğrenmek son derece sevindirici.


2. Posa ve omega zengini: Keten Tohumu

Keten tohumu, tarihi kayıtlarda adı sık geçen müthiş bir besin. Osmanlı ordularının ceplerinde taşıdıkları doğal bir silah. Tok tutuyor, güç veriyor, bağırsakları rahatlatıyor.

Keten tohumunun 30 gramı 5 gram protein, 150 kalori, 8 gram posa, 6-7 gram omega-3 içeriyor. Günlük B1 vitamini, manganez ve magnezyum ihtiyacının da en az yüzde 30’unu karşılıyor.

Keten tohumu lignanlardan, yani bitkisel östrojenlerden de çok zengin. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlar için bu mühim bir ayrıcalık. Birkaç ciddi çalışmada keten tohumu düzenli tüketiminin meme kanseri riskini azaltabileceği de gösterilmiş.

Dahası erkeklerde de prostat kanserine karşı etkin bir doğal destek olduğu ifade edilmiş.

Keten tohumu desteği bağırsak tembelliği ile mücadelede de işe yarıyor.


3. İhmale gelmez: Susam

Çoğumuzun aklına susam deyince önce simit, sonra da ramazan pidesi gelir. Oysa biraz dikkatli olup mutfağımızda ona daha fazla yer vermemiz gerekir. Bunun birinci nedeni susamın bakır zenginliğidir. 30 gram susam günlük bakır ihtiyacınızın yarısını giderir. 30 gramı 160 kalori, 5 gram protein, 6 gram omega-6 yağı içerir. Susamın bir başka özelliği de tekli doymamış yağlardan (tıpkı zeytinyağı gibi) zengin yapısıdır. 30 gram susamda 5 gram tekli doymamış yağ vardır. Susamın enterolaktun ve lignan zenginliği de mühim bir ayrıntıdır. Bu ikili menopoz dönemindeki kadınlara doğal östrojen benzeri takviye sağlayabilir. Son bir not daha: Susam ciddi bir iltihap giderici ve antioksidan güce de sahiptir.


Eh, bu kadar güzel açıklamalardan sonra daha bu tohumları kullanmaz mıyız? Üstelik hepsi de bu kadar lezzetliyken!


Süper tohumlar, süper lezzetler, süper panlarımız...


Sevgiyle, sağlıkla...

Nero Çiftlik

16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Pan, de mi?