Ara
  • Nero Çiftlik

PAN'ın Hikayesi...

En son güncellendiği tarih: 16 Tem 2020


Yok, mitolojideki sevilen mi korkulan mı olduğu belli olmayan, "panik" kelimesinin kaynağı; kırların, çobanların tanrısı Pan'dan bahsetmiyorum. Bu, Nero Çiftlik'in "pan"ının hikayesi...


Hikayemiz bayağı eskiye dayanır. Taa çocukken Toros'lardaki yaylada her yaz sonuna doğru, büyük büyük büyüklerimizin Yörük yardımcılarıyla birlikte meyveleri sebzeleri, otları bitkileri çeşitli işlemlerden geçirip kışa hazırlamalarını hayranlık ve merakla izlerdim. Elmalar, armutlar, incirler kurutulur, kızılcıkla vişnenin şurubu çıkarılır, üzümle dutun cevizli pestili, bandırması hazırlanır, ayvanın, bağda bulunan her meyvenin marmelatı, reçeli yapılırdı. Bir taraftan da naneler, kekikler, reyhanlar, ıhlamurlar, adaçayları, bamyalar, biberler, patlıcanlar kurutulur, erişteler, tarhanalar dökülürdü. Bu uğraşılar bir tür yaz sonu şenliğiydi benim için.


Pan, ev halkı için hazırlanan özel bir yiyecekti. Pestile benzerdi ama farklıydı, yaşlılar ve çocuklar düşünülerek şeker katılmazdı, yumuşak hazırlanırdı. Meyve püre haline getirilip güneşte baharatlarla dinlendirilir, kıvamını bulunca da örtülere serilip biraz kurutulurdu. Lezzeti, kokusu, yumuşaklığı bütün yıl kalırdı. Harika bir doğal yiyecek olarak hem ev halkı tüketir, hem de eşe dosta götürülürdü. O zamanlar bayram ikramlığını hazır almak ayıp sayıldığından cevizli panlar nefis bayram ikramlığı olurdu. O zamanlar bir zamanlardı...


Bizler, kuşaktan kuşağa ailemizde tüketilen panın lezzetini herkesle paylaşmak istedik. Sadece kış yiyeceği olarak bilinmesin, her mevsimin meyvesi farklı biçimlerde de tadılsın istedik. Meyveyle baharatın muhteşem birlikteliği olan pan, faydalı ve pratik bir gıdadır. Birkaç lokmada hem meyve hem tatlı ihtiyacını karşılayabildiği gibi farklı tatlar da yaratılır. Mesela ince kesilmiş elma pan tereyağında hafifçe çevrilip üzerine yumurta kırıldığında olağanüstü bir kahvaltılık olur. Tatlı niyetine de gider. Ekşi erik pan ince ince dilimlenip salatalara çorbalara katılır, lezzet verir. Panlar peynir tabaklarına da gayet yakışır.


Taşınması kolay, yemesi kolay, kaprissiz bir yiyecektir; evde, işte, ofiste, sporda, gezide, yolda... her yere uyar. Eşe dosta da güzel gider, denenmiştir :)


Sağlıkla, sevgiyle...

Nero Çiftlik288 görüntüleme6 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Pan, de mi?