Ara
  • Nero Çiftlik

Fonksiyonel Gıdalar (ya da İşlevsel Yiyecekler) ve PAN


Her ne kadar Hipokrat “besinler ilacınız, ilacınız besininiz olsun” sözünü 2500 yıl kadar önce söylemiş olsa da değeri giderek daha çok anlaşılmakta. Beslenmenin yaşlanma ve yaşam süresini uzattığı tıbben de belirlenince, günümüz insanı aldığı besinlerin niteliklerini ve sağlığa etkilerini daha duyarlı ve bilinçli biçimde izlemeye başladı. Hastalığı engellemek iyileştirmekten daha kolay ve ucuz olduğundan, sağlıklı bir hayat için ekstra faydalar sağlayan fonksiyonel gıdalara ilgi giderek artmaktadır.


Peki "fonksiyonel gıda" nedir ve hangi gıdalar fonksiyoneldir?


Avrupa Birliği Fonksiyonel Gıdalar Komisyonu’na göre, bir yiyeceğin fonksiyonel gıda sayılabilmesi için temel beslenme özelliklerinin yanı sıra insan sağlığını iyileştirmede ve/veya hastalıkların oluşumunu önlemede etkili olması gerekiyor. Fonksiyonel gıdalar, görünüşü günlük olarak tüketilen geleneksel gıdalara benzemesine rağmen sağlık açısından faydalı olacak şekilde geliştirilmiş yiyeceklerdir. Bu faydaları sağlayan bileşenler, besinlerin içinde doğal olarak bulunabildiği gibi besinler işlenerek dışardan da eklenebilmektedir.


Fonksiyonel gıdalar; ilaç, hap, kapsül, besin takviyesi gibi “takviye edici gıdalar” formunda olmayıp normal meyve, sebze, tahıllar, tohumlar ve içeceklerin vitamin, mineral, yağ asidi, antioksidanlar gibi yönlerden zenginleştirilmesi ve içeriğinin güçlendirilmesiyle oluşturulur. Fonksiyonel gıdalar normal gıda tüketim modelinin bir parçasıdır.


Fonksiyonel gıdaların geleceğin gıdaları olduğu hemen herkesin ortak görüşü. Dünya pazarı ile karşılaştırıldığında çok geride olsa da Türkiye’de de fonksiyonel gıda pazarı hızla gelişmekte. Dünyada da Türkiye’de de en hızlı büyüyen alan fonksiyonel süt ve yoğurt ürünleri. Bunları margarinler, meyve-sebze ürünleri, bisküvi/krakerler ve bitkisel çaylar izliyor.


Fakat fonksiyonel gıdaların mucizevi gıdalar gibi sunularak tüketicilerin aldatılmaması çok önemli. Tüketiciler de hiçbir gıdanın mucize yaratamayacağını, hastalıkların tedavisinde ilaç olarak kullanılamayacağını kesinlikle unutmamalı.


Pan’ın durumuna gelince:

Pan, geleneksel fonksiyonel yiyecekler olan meyvelerin, otların, baharatların, kuruyemiş ve tohumların birleşiminden oluştuğundan tam bir fonksiyonel gıda olarak nitelenebilir. Afiyetle tüketebilirsiniz, keyif ve neşe olsun.


Sevgiyle, sağlıkla...

Nero Çiftlik


31 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Pan, de mi?