IMG_20200712_145136_edited.jpg

Pan nedir?

Pestilden farkı?

Tarifi dört kuşaktır ailemizden gelen özel ürünümüz "pan"ları tanıtmaktan mutluluk duyarız.

Görünüm olarak pestile benzeyen pan katiyen pestil değildir. Yapılış şekli, içeriği, tadı, yeme konforu ile pestilden oldukça farklıdır. Pestil çoğunlukla üzüm, dut, kayısı ve erikten yapılır. Saatlerce kaynatılan meyve şırasını kıvamlandırmak için un, nişasta, şeker ve hatta bazılarına süt tozu ilave edilir. 

Pan ise tam mevsimindeki her türlü taze meyve-sebzeden yapılır. Taze meyve-sebzeler kaynatılmadan, uyumlu baharatlarla karıştırılır, püre haline getirilerek yumuşak kalacak şekilde fırınlanır. Besin değerleri ve vitaminleri korunarak 12-15 kilo meyveden 1 kilo pan elde edilir. Meyve-sebzenin burukluğunu gidermek için bazılarına çok az bal veya pekmez eklenebilir.  

 

Tamamı taze meyve-sebzeden yapılan katkısız, koruyucusuz, şeker ilavesiz, unsuz, nişastasız panlarımızı yemesi kolay, tadı eşsizdir. Yumuşaklığı ve aromasıyla keyifli yeme konforu sunar. Sağlığı korumaya destek veren fonksiyonel gıda kategorisindeki taptaze panlarımızın, sağlığına ve damak tadına önem  verenlerin vazgeçilmezi olacağına inanıyoruz.

 

Sağlıkla ve neşeyle kalın...

 

Pan'ın Hikayesi ve Fonksiyonel Gıdalar için lütfen blogumuza bakın.

Hikayelerimiz ve tariflerimiz blog sayfalarımızda devam edecektir.